Lodówka No Frost czy z chłodzeniem statycznym?

| 0 Komentarzy
Jakie urządzenie okaże się lepszym wyborem – lodówka z systemem No Frost czy z chłodzeniem statycznym?

Od wielu lat na rynku AGD ogromną popularnością cieszą się lodówki, które są zabezpieczone przed osadzaniem się szrony, który w sytuacji, gdy pojawia się w grubej warstwie, może wpłynąć na pracę urządzenia. Są to oczywiście lodówki No Frost. Czy warto zdecydować się na nie kosztem standardowych lodówek, których działanie zostało oparte na chłodzeniu statycznym?

Polecane lodówki 

Lodówki No Frost – zasada działania

Jak już wspomnieliśmy, tego typu urządzenia mają za zadanie chronić wnętrze przed osadzaniem się szrony. Powstaje on z pary wodnej pochodzącej na przykład z żywności, która ulega zamrożeniu. W efekcie, na ściankach lodówki możemy zauważyć charakterystyczną warstwę białego puchu. Jego obecność może spowodować między innymi wzrost poboru energii przez lodówkę, która będzie musiała pracować intensywniej, by osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Rozprzestrzenianiu się pary wodnej w lodówce trudno zarazić. Za sprawą systemu No Frost jest ona jednak wysuszana, dzięki czemu szron nie powstaje. Wykorzystywane są w tym celu między innymi specjalne wentylatory, które osuszają powietrze wewnątrz lodówki. Do tego dochodzi również skraplacz, który skroploną parę wodną usuwa na zewnątrz urządzenia.

Lodówki No Frost – rodzaje

Oczywiście nie w każdej lodówce omawiany system wykorzystywany jest w ten sam sposób. Producenci montują bowiem różne zestawy. Wymienić możemy między innymi mechanizm Low Frost, który od standardowego mechanizmy różni się mniejszą wydajnością działania. Może być ona związana na przykład z zamontowaniem mniejszych wentylatorów. W typowej lodówce No Frost proces rozmrażania nie musi być wykonywany. W tym przypadku taka konieczność się pojawi, znacznie rzadziej jednak niż w przypadku lodówek tradycyjnych.

Wymienić możemy również urządzenia Semi No Frost, w przypadku których omawiany system wykorzystywany jest wyłącznie w zamrażarkach, a także No Frost Plus – w powietrzu znajdują się jony ujemne, dzięki którym wnętrz lodówki może zostać skutecznie odświeżone. Mechanizm ten doskonale eliminuje wszelkie przykre zapachy.

Zalety i wady systemu No Frost

Skoro wiemy już, na czym polega wykorzystanie mechanizmu No Frost, możemy w końcu przejść do przedstawienia wszystkich jego mocnych oraz słabych stron.

W przypadku tych pierwszych należy wspomnieć przede wszystkim o uzyskiwanym efekcie, związanym z wyeliminowaniem oszraniania wnętrza lodówki. Wpływa to na wydajność urządzenia, a także uwalnia nas od konieczności jego odmrażania. Co równie istotne, lodówka bez charakterystycznego szronu wygląda znacznie lepiej. Nie musimy martwić się także, że szron wyląduje na żywności.

Jak już wspomnieliśmy, mocno oszroniona lodówka pobiera więcej energii, dlatego system No Frost może mieć pozytywny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o łatwiejszym utrzymaniu wnętrza lodówki w czystości. Zabrudzenia nie przyklejają się bowiem do warstwy szronu.

Czy system No Frost ma jednak również jakieś wady? Najpoważniejsza z nich dotyczy wysuszania żywności z powodu wykorzystania wentylatorów. Co ważne, wiele nowych lodówek posiada specjalne komory świeżości, w których zjawisko to nie występuje. Warto pamiętać także o tym, że system No Frost powoduje znacznie obniżenie wilgotności wewnątrz lodówki, co może wpłynąć na niektóre produkty. Pamiętać należy także o tym, że lodówki typu No Frost są przeważnie droższe.

Polecane produkty:

Lodówki z chłodzeniem statycznym – czy warto?

Na rynku wciąż dostępne są urządzenia bez dodatkowych systemów. Kuszą one przede wszystkim niższymi cenami. Chłodzenie statyczne związane jest z użyciem specjalnych silników i gazu, który pozwala na schładzania wnętrza lodówki.

W ich przypadku nie możemy mówić o żadnych nowoczesnych mechanizmach, które zwiększałyby komfort ich wykorzystania. Niektóre urządzenia z chłodzeniem statycznym posiadają niewielkie wentylatory, dzięki którym całe wnętrze jest chłodzone w sposób równomierny. Jest to jednak jedyne udoskonalenie, na które możemy liczyć.

Co wybrać – lodówki No Frost czy z chłodzeniem statycznym?

Biorąc pod uwagę informacje podane powyżej, naprawdę warto polecić zainwestowanie nieco wyższej kwoty i zakupienie lodówki z systemem, który pozwoli wyeliminować problem osadzającego się szronu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedogodności, jakie może on powodować.

To jednak nie wszystko, ponieważ lodówki No Frost często posiadają również inne systemy, które też wpływają na szersze możliwości ich wykorzystania. Mowa tu między innymi o specjalnych strefach zero stopni, które doskonale nadają się do przechowywania ryb i mięs, technologiach dostosowujących poziom panującej wilgotności, a także o wspomnianych już jonach ujemnych, dzięki którym wnętrze lodówki może zostać odświeżone. Wszystko to sprawia, że lodówki No Frost są warte zakupu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.